A motiválás, az egyik alap vezetői kompetencia. Fontos tehát tisztában lenni magának a szónak a jelentésével.

A motiváció szó a latin eredetű movere igéből ered, melynek jelentése mozogni, mozgatni. A motiváció a pszichológiában gyűjtőfogalom, motívumokból épül fel és minden cselekvésre, viselkedésre késztető belső tényezőt magában foglal.

A motiváció meghatározza a szervezet aktivitásának mértékét, a viselkedés szervezettségét és hatékonyságát.

Van néhány elterjedt hiedelem, melyek tévesen ragadják meg a motiváció lényegét, érdemes ezeket áttekinteni mielőtt belevágnánk a motivációs elméletek részletes bemutatásába:

A motiváció valójában az ember hajlandósága arra, hogy megvalósítsa a szervezeti célokat – ez a megközelítés azért téves, mert a motiváció az egyén, minden egyes ember saját céljairól szól. A vezetés feladata, hogy felismerje az egyéni motivációkat, és a szervezeti célokat ezekkel összhangba hozza.

A motiváció egy személyiségjellemző, tulajdonság – így aztán a motiválatlan embert egyszerűen lustának tekinthetjük. Valójában egy ember ugyanazokkal a motivációkkal különböző időpontokban és helyzetekben teljesen másképp viselkedhet.

Motiváció = pénz – ez talán a legelterjedtebb, és a valódi helyzetet szélsőségesen leszűkítő nézet. Nem mintha alá kéne becsülni a pénz motiváló erejét, de csak eszközként szabad tekinteni rá, mellyel az ember egyéb, mélyebb motivációs szükségletei kielégülnek.

Fontos tehát az, ahogy egy vezető motivál vagy adott esetben nem motivál.  Az alábbi, motivációs képességeidet felmérő kérdőív segít azonosítani a csapat motivációjának azon aspektusait, amelyeken javíthatsz.








A feliratkozással elismered, hogy az Adatkezelési Tájékoztatót megértetted és hozzájárulsz, hogy a Coaching Team Kft. az általad megadott e-mail címedre – hozzájárulásod visszavonásáig – hírlevelet küldjön, az adataidat kezelje és kapcsolatba lépjen veled marketing célú megkeresésekkel.