Work & Life: Tavaszi leltár

Work & Life: Tavaszi leltár

Work & Life: Tavaszi leltár 299 450 admin

A tavasz valahol mindig a megújulást is hozza, remek alkalom, hogy mi is megújuljunk. Álljunk meg egy pillanatra és gondoljuk végig a következő kérdéseket:

  1. Hogy indult az évünk? Milyen sikereket könyvelhetünk el már magunknak? Milyen tanulságokat írtunk fel akár fizikailag, akár képletesen?

A sikerek és kihívások annyit érnek, amennyit megélünk és beépítünk belőlük, így érdemes tudatosítani, minek is köszönhetjük, ha valamit elértünk, vagy épp mi az, amit tanultunk egy helyzetből.

Mi az egy dolog, amire a legbüszkébb? Minek köszönhető, hogy ez megvalósult, mit tettünk érte akár most, akár korábban?

Mit tanult magáról az idei évben? Mit üzen ez?

  1. Milyen az energiaszintünk?

A tavasz talán minden szektorban az egyik legintenzívebb időszak, így hajlamosak vagyunk 120%-ra vagy még akár több százalékra kapcsolni. Ami persze nagyon jó, de ne felejtsük el „megtankolni az autót”, főleg ha el szeretnénk jutni A-ból B-be.

Gondoljuk végig a következő néhány dimenziót, amiből „tankolhatunk”:

  • Minőségi kapcsolatok

Megfelelő időt, figyelmet fordítunk a nekünk legfontosabbakra?

Hogy állunk a saját határaink kijelölésével, amikor a számunkra kevésbé fontosak szeretnének „használni” minket?

A bizonyos nemet mondás, mennyire megy?

Tervezzünk be a jövő hétre előre egy baráttal, a gyerekünkkel, vagy a párunkkal egy programot, és ne hagyjuk, hogy bármi eltérítsen ettől!

Gondoljuk végig, hogy mely helyzetekben nehéz, vagy kiknek nehéz nemet mondanunk. Képzeljük el egy adott helyzetet, és játsszuk le fejben a párbeszédet, ahogy finomat visszautasítjuk az adott kérést. Írjuk le a mondatokat, majd gondoljuk végig, hogy mi segít minket az adott szituációban a nemet mondásban.

  • Pihenés, alvás

Az alvási szokásainkkal valószínűleg tisztában vagyunk, azonban mégis hasznos, ha megfigyeljük, mi szükséges ahhoz, hogy valóban pihentető legyen az alvásunk. Akár egy új matrac, akár az azonos időben lefekvés, vagy a napközbeni mozgás.

Legtöbbször tudjuk, hogy mi az, ami a valódi pihenést megnehezíti, de nem mindig teszünk ellene. A jó és rossz hír egyben, hogy más sem fog, így érdemes megteremtenünk a körülményeket, szokásokat a jóízű alváshoz.

  • Kikapcsolódás

Az én-idő, mi-idő fogalmak körbejárják az internetet, előkerülnek gender témában, időgazdálkodási tréningen. Nem véletlenül, hiszen jó, ha magunkkal töltünk időt, és persze azokkal is, akik fontosak számunkra, inspirálnak minket. Ez egyfajta befektetés, döntés. A megtérülés azonban nem marad el.

Legtöbbünk a munkahelyén határidőkkel, konkrét célok mentén dolgozik. Ellenben a magánéletünkben hajlamosak vagyunk halogatni dolgokat, a körülményekre kenni, kifogásokat keresni, vágyakat kergetni, miközben megvan bennünk a képesség a célkitűzésre és a végrehajtásra is. Tehát érdemes egy pici céllal indítani, akár SMART célként is megfogalmazni, mit is szeretnénk az én-idő/mi-idő égisze alatt megvalósítani a kikapcsolódás terén.

bfaf2b3d155ebeb77cbbb817c6819dd6

Volt olyan kérdés a fentiek között, amire nem azt a választ kaptad, amit vártál volna?

Akkor érdemes a szokásaidat kicsit közelebbről is megvizsgálni. A szokásaink az életük részei, segítenek és meghatározzák a mindennapjainkat. Szerepük lehet a rólunk kialakult imágó formálásában is, és mindezeken túl a magunkról alkotott kép részei is. Ez utóbbi talán még fontosabb. Érdemes tehát sorra vennünk szokásainkat és leltároznunk. Melyek a hasznos, a minket segítő és melyek a haszontalan, talán akadályozó szokásaink.

Manapság népszerűek a kihívások a viccestől az egész komolyig. Hirdessünk magunknak egy kihívást: egy új szokás kialakításában, vagy épp egy rossz szokás elengedésében. Amennyiben segítségünkre lehet, vonjunk be mást, vagy épp tegyük közhírré. A lényeg, hogy olyat vállaljunk, amiért tudunk lelkesedni és látjuk a megvalósulását. Nagyon jó érzés a magunknak tett ígéretet betartani!

 

Tóth Annamária

Leave a Reply

*