Mindennapjaink egyik sarkalatos pontja, hogy mennyire tudjuk fenntartani az egyensúlyt a munka és a magánélet között. Hogyan tudunk megfelelni az életünk különböző területein, miközben frissek és elégedettek maradunk? Egyáltalán lehet –e minden területen legalább hasonlóan jól teljesíteni?
Nőként, anyaként sokszor feltesszük magunknak azt a kérdést, hogy eleget vagyunk-e a gyerekeinkkel, nem fogjuk-e majd bánni később, hogy nem töltöttünk velük elegendő időt, és vajon mennyire hiányolnak ők bennünket, amikor nem vagyunk otthon, mert dolgozunk.
A minap rábukkantam egy 2014-es Forbes cikkre, amely 6 tippet sorol fel a munka-magánélet egyensúlyának harmonikusabb fenntartására. Végigolvasva én is sok mindent átgondoltam a saját egyensúlyommal kapcsolatban.
- Engedd el a maximalizmust!
Sok túlteljesítő gyermekkorában válik maximalistává, hogy az iskola után a hobby mellett beférjenek a szakkörök, nyelvórák, továbbtanuláshoz szükséges tevékenységek. Fiatalon több energiánk van, és hogy megtartsuk ezt a szokást: besűrítünk mindent egy napba. Azonban, amikor felnövünk, az élet egyre bonyolultabbá válik. Ahogy haladunk a karrier létrán, és nő a családunk, gomba módra szaporodnak a kötelezettségeink. Ha ezt a szokásunkat kontrollálatlanul hagyjuk, a maximalizmusunk kezelhetetlenné válik és pusztítani fog. A kiégés elkerülésének egyik kulcsa a maximalizmus elengedése. Egészségesebb megoldás a kiválóságra való törekvés!
Hosszú évekig tartott, amíg rájöttem, hogy az „elég jó anyaság” nem a lakás csillogásának mértékével egyenesen arányos. Az e-mailek megválaszolása, a másnapi tréningre való készülés is megvár, míg esti mesét mondok a gyerekeknek, mert ezek az évek soha nem térnek vissza.
- Kapcsold ki a telefont és a laptopodat!
Fontos lenne kikapcsolni néha a telefont és élvezni a pillanatot, úgy igazán, a maga teljességében. A telefonunkra érkező értesítések folyamatosan megszakítják a pihenőidőnket és észrevétlenül is stresszt okoznak. Valóban nem könnyű nem megnézni az érkező e-maileket, miközben társasjátékozunk a családdal, olvasunk vagy filmet nézünk. Folyamatos tudatosságot és éberséget igényel a minőségi idő valódi minőségi időként való megélése. Ebben segít, ha a számunkra igazán becses dolgokat végiggondoljuk időről-időre, és aszerint éljük a napjainkat.
- Mozogj és meditálj: tölts időt Magaddal
Hajlamosak vagyunk a világon a legfontosabb valakiről elfeledkezni: önmagunkról. Mikor tetted fel magadnak utoljára azt a kérdést: És Te? Neked mire van szükséged? Te mire vágysz? Neked mi esne jól? Mit csinálnál most legszívesebben?
Ha önmagunkkal nem bánunk jól, nem dédelgetjük, nem kényeztetjük, nem töltjük-frissítjük magunkat, mit adhatunk a környezetünknek? És miből? Töltődni is oly sokféle módon lehet! Egy szombat reggel az ágyban, könyvvel a kezünkben, vagy egy jógaóra munka előtt, esetleg egy krémes az August cukrászdában… persze, csak ha már megvolt a reggeli futás 🙂 Számomra klassz töltődés a reggeli kocogás után egy-egy Szepes Mária idézet- mindig betalál!
- Minimalizáld az időrabló tevékenységeket és kerüld az időrabló embereket!
Rengeteg energiát szabadíthatunk fel, ha nem-et tudunk mondani olyan tevékenységekre, amelyek nem szolgálják többé a lelki egészségünket és olyan emberekre, akik hátráltatják fejlődésünket, és akiknek a társaságában nem érezzük jól magunkat.
Írd össze, hogy melyek a számodra igazán értékes, fontos dolgok és személyek. Majd húzz egy éles határt, hogy valóban a magas prioritást élvező személyeknek és tevékenységeknek szentelhesd magadat! Innentől kezdve, egyszerűbb lesz meghatározni, hogy mit kell kihúzni a napirendből. Ha határidős munkád van, kapcsold ki az e-mail értesítőt. Ha időpocsékoló internetes szörfölés térít el a munkától, állíts fel magadnak szabályokat, melyek segítenek a helyes irányt tartani. Minden reggel a kávéautomatánál összefutsz olyan kollegákkal, akiknek a társasága nem frissít fel, hanem fáraszt? Menj minden nap egy pár perccel később! Bulizás a munkatársakkal egy fontos nap előtti este? Kérj elnézést, és menj időben aludni! Fókuszálj azokra az emberekre és tevékenységre, amelyek feltöltenek!
- Alakítsd át az életed struktúráját!
Ahelyett, hogy mindent egyszerre akarjunk megvalósítani, érdemes azokra a tevékenységekre fókuszálni, amelyek számunkra a legértékesebbek, és minden mást- lehetőség szerint – delegálni, kiszervezni! Ezzel esélyt és lehetőséget adhatunk másoknak a fejlődésre, miközben mi magunk a saját prioritásainkkal foglakozhatunk.
- Kezdd kis lépésekkel és építkezz belőle!
Minden nagy dolog egy kis lépéssel kezdődik. Mindannyian ismerjük az Újévi fogadalmakat, a drasztikus fogyókúrákat, az azonnali kemény edzéseket. A Forbes cikk írója szerint ezek a bukás receptjei. Ha szeretnéd átírni a napi rutinod forgatókönyvét, kezdd apró lépésekkel, és éld át a sikert! Ünnepeld meg, majd lépj a következő lépcsőfokra!
Az ihletet adó cikk itt található:
http://www.forbes.com/sites/deborahlee/2014/10/20/6-tips-for-better-work-life-balance/#756c3eb2dbc9
Gallen Rita
Leave a Reply