Work & Life: Just do it!

Work & Life: Just do it!

Work & Life: Just do it! 653 376 admin

Munkám során gyakran találkozom olyan, mély sóhajtásokkal kísért, mondatokkal, hogy: de jó lenne folyékonyabban beszélni angolul, de jó lenne bátrabban kiállni, amikor prezentálni kell, milyen klassz lenne vinni a szót egy-egy külföldi képzésen, vagy konferencián. Milyen jó lenne választékosabban, gazdagabban használni az angolt!

A nyelvtudás mára elengedhetetlenné, kikerülhetetlenné, és alapszükségletté vált. A nyelvi coaching abban segít, hogy az eddig akadálynak hitt tényezőket legyőzzük, megvizsgáljuk saját miértünket: mi mozgat bennünket a fejlődésben, aktivizáljuk erőforrásainkat, oldjuk fel hiedelmeinket és a tettek mezejére lépjünk.

Mit tehetünk emellett? Mit tehetünk magunkért nap, mint nap? Álljon itt egy csokor a lehetséges akciómorzsákból. Ki-ki saját szája íze szerint szemezgessen!

  • Vizsgáld meg, hogy mi a Te Miért-ed? Miért szeretnél fejlődni? Mi az igazi motivációd? Nagyobb elismerést szeretnél kivívni? Egy kecsegtető előléptetés vár?
  • A hosszabb távú céljaid után tűzz ki apróbbakat, amelyek Hozzád közelebb, elérhető távolságban vannak.
  • Két hét múlva érkezik a nagyfőnök Angliából? Ne bújj el a WC-ben, amikor a szokásos reggeli beköszönő körét teszi, hanem gyakorolj be egy-két frappáns nyitott kérdést, érdeklődést mutatva a hogyléte felől.
  • A filmeket nézd angolul angol felirattal!
  • Iratkozz fel a TED hírlevelére, és miután megnézted a régebbi legizgalmasabb, legnépszerűbb előadásokat, minden héten hallgass meg legalább egy újat.
  • Alakíts beszélgető kört a munkahelyeden, ahol megvitathatjátok a legfrissebb TED előadásokat, vagy szakmai friss híreket. Nem kell mindig neked vinni a témát, vetésforgószerűen a kollégákat is felkérheted erre a szerepre: ’ Hozd be a Te legkedveltebb témádat!’
  • Toasmaster klub van már a munkahelyeden? Alakíts egyet! Kezdjétek rövid prezentációkkal, 3-5 percesekkel. Ha megvan az időpont és van pár ember, akár csak egy is, aki szívesen meghallgat, ne habozz, válassz ki egy jó témát, akár szakmait és készülj fel belőle!
  • Teszteld saját nyelvi- illetve nyelvtani tudásodat! Időről-időre érdemes megnézni, mennyit felejtettél, vagy épp mennyi új kifejezés, nyelvi fordulat ragadt rád. Az Interneten rengeteg tesztet találsz.
  • Használd ki az utazással töltött időt, akár autóban, akár a metrón. Az összes veled szembejövő feliratot, plakátszöveget, más utasoktól hallott mondatot próbáld meg lefordítani magadban. Természetesen előadásokat is hallgathatsz!
  • Figyeld meg, elemezd a kollégák e-mailjeit: milyen szavakat, szófordulatokat nem használsz még, mit használsz hatékonyabban, milyen nyelvtani hibákat figyelsz meg másoknál? Tudom, hogy gyorsan rá lehet szokni a gyors, nem annyira igényes nyelvtanra, ám légy magaddal szemben szigorúbb: minden héten iktass be egy új idiómát, kápráztasd el a többieket is a választékosságoddal!
  • Keress a neten a számos oldal egyikéről egy ’pen friend’-et, vagy ’chat friend’-et, akivel rendszeresen beszélgethetsz skype-on!
  • Ismered a Coursera-t? A coursera.com oldalon a világ minden tájáról, számos egyetem, köztük a legnevesebbek, kínálják online kurzusaikat. A saját szakterületeden kezdj el mihamarabb egy kurzust, hogy angolul legyél belőle naprakész! Az újonnan tanultakat pedig megoszthatod a kollégákkal is!

A legfontosabb pedig: Just Do It! Minden nap megtehetsz egy kisebb vagy nagyobb lépést, hogy nyelvtudásod up-to-date legyen!

Kíváncsian várjuk a Ti ötleteiteket: hogyan tartjátok frissen a tudásotokat, illetve hogyan fejlesztitek azt? Mi működik már most is Nektek?

 

Gallen Rita

Leave a Reply

*