Work & Life: Az imposztor szindróma és amit tehetünk ellene

Work & Life: Az imposztor szindróma és amit tehetünk ellene

Work & Life: Az imposztor szindróma és amit tehetünk ellene 598 309 admin

Lehet, hogy az általad ismert legintelligensebb, legsikeresebb, legkeményebben dolgozó emberek imposztor szindrómával küzdenek, vagy nem is tudják, hogy így hívják azt a jelenséget, amikor az ember minden pozitív visszajelzést, sikert megkérdőjelez önmagában, nem tud neki igazán örülni, sőt visszautasítja a dicsérő, gratuláló szavakat. A nyilvánvaló sikerek ellenére lustának, butának és inkompetensnek érzik magukat.  Fontos, hogy ez az érzés több annál, hogy valakinek nincs elég önbizalma, hiszen ők meg vannak győződve arról, hogy csalók, és előbb-utóbb a külvilág is rájön erre, és ott állnak majd leleplezve, pőrén a „közönségük” előtt.

A híres színésznők közül is többen küzdenek az imposztor szindrómával Michelle Pfeiffer ezt mondta egyszer:„A közönség egyszer csak rá fog jönni, hogy nem vagyok túl tehetséges. Tényleg nem vagyok valami jó.”

A jelenséget először 1978-ban írta le a Pauline Rose Clance and Suzanne Imes szerzőpáros, akik magasan teljesítő nőket vettek górcső alá.

Tünetek: negatív belső monológ, kényszeres és állandó önellenőrzés, a rájuk irányuló figyelemből való kicsúszás, és olyan túl-kompenzációs formák, mint a rendszeres túlórázás, vagy a határok lefektetésének hiánya a munkaterheket illetően. Az imposztor szindrómával küzdő emberek folyamatosan megkérdőjelezik saját hozzáértésüket, és még akkor is önmagukat vádolják a kudarcokért, ha más tényezők is szerepet játszottak.

Ami különösen érdekes, hogy a kutatások kezdete óta nagy százalékban nőknek tulajdonítják ezt a szindrómát. Katherine Schafler, amerikai pszichoterapeuta szerint, még mindig tetten érhető egyfajta nőgyűlölő attitűd a munkahelyeken. Amikor ezt a nők érzékelik, és magukra veszik, ez aláássa önbecsülésüket és kiszélesíti azt a rést, amelyen keresztül az imposztor szindróma teret hódít magának. A kutatók szerint férfiakat is érint, azonban ők nem szívesen beszélnek róla.

Néhány gondolat, tipp az imposztor szindróma legyőzésére

  • Fogadd el, hogy volt némi szereped a sikereid elérésében. Csalónak érezzük magunkat, mert képtelenek vagyunk magunkénak érezni a sikert. Úgy érezzük, hogy kaptunk egy esélyt, amit mások nem, így semmit nem érdemlünk meg abból, amit elértünk. Mégis csak tettél valamit azért, hogy ott tarts, ahol tartasz. Igent mondtál, amikor nemet is mondhattál volna!
  • Fókuszálj az értékteremtésre! Csalónak érzed magad, amikor magad miatt aggódsz. ’Mit fognak gondolni rólam?’, ’Nem tudok annyit, mint az a másik ember.’ ’Nincs jogom beszélni erről a témáról’. A leggyorsabb módja annak, hogy ne érezd megadat csalónak, ha őszintén segítesz valakinek. Ugye ez nehéz dolog, mert mi van, ha kinevetnek, ha nem vesznek komolyan, ha utálni fognak érte?
  • Tarts kéznél pár referenciát, ajánlást, amit rólad írtak. Amikor csalónak érzed magad, olvass bele néhány ajánlásba, amit rólad írtak. Meglátod, hogy semlegesíti majd a negatív érzést, sőt mi több, feltölt pozitív gondolatokkal és életerővel!
  • Hagy abba azt a szokásodat, hogy folyton valaki máshoz hasonlítod magadat! Ha valaki máshoz hasonlítom az életemet, könnyen beleesek abba a csapdába, hogy azt gondoljam, ’Az élet nagyon nehéz’. Emerson mondta azt, hogy ’ „Az irigység tudatlanság”. Nem azért vagy itt, hogy egy másik ember életét éld. Azért vagy itt, hogy azt az életet éld, amit élni tudsz. Kapcsold ki a Facebookot, kapcsold ki az Instagramot, hagyd abba ’sikeres’ emberek életrajzának olvasását és tanuld meg tisztelni a saját magad tapasztalatait.
  • Írd ki magadból a legőrültebb dolgokat önmagadról Ülj le és 30 percen keresztül csak írj! Senkinek nem kell megmutatnod! Írd le a legnevetségesebb gondolataidat, a legszörnyűbb ötleteidet, a legnagyobb csalásodat. Menj a legmélyebb tabuk világába. Talán új, másfajta perspektívába helyezed őket, talán megtudsz magadról valami újat.
  • Ne feledd: a hibázás még nem jelenti azt, hogy csaló vagy!
  • “Senki sem tartozik ide jobban, mint te” Az ember egyik legvonzóbb tulajdonsága az elfogadás képessége: önmaga és mások elfogadása. Ha képes vagy beismerni, hogy mindenki ugyanakkora jogot formál az idetartozásra, és ez alól senki sem kivétel, képes leszel igazán kapcsolódni a többi emberhez!
  • Azt mondd, amit tudsz! Gyakran mondják rólunk, hogy „szakértők” vagyunk. Ilyenkor az emberek úgy néznek ránk, mintha nekünk mindent tudnunk kellene az adott témáról. Azonban nem tudhatunk mindent semmiféle témával kapcsolatban. Az emberek sokkal inkább tisztelik azt a magatartást, amikor beismerjük a gyengeségeinket, sebezhetőségünket, illetve, ha elmondjuk, hogy ezt nem tudjuk, de keressük rá a választ.
  • Cselekedj! Az imposztor szindróma az absztrakcióban létezik, nem éli túl a cselekvést. A cselekvés bizonyítja be azt, hogy nem vagy csaló. A cselekvés lendületet és életkedvet ad.
  • Vedd észre, hogy folyton változol, folyamatosan új emberré válsz. Soha nem vagy a régi! Az új információk és gondolatok újjá formálnak. Valami mássá, valami jobbá válsz!
  • A szimulálás általában működik! Bizonyított tény, hogy még ha a mosolyunk eleinte nem is valódi, képes olyan kémiai anyagok termeléséhez segíteni a szervezetet, hogy valóban jobban fogjuk érezni magunkat tőle. A neuroplaszicitás azt jelenti, hogy az ember képes alakítani az elméjét a tettetés segítségével.

 

A teljes cikket itt olvashatjátok:

http://startupbros.com/21-ways-overcome-impostor-syndrome/

 

Gallen Rita

Leave a Reply

*