Hogyan is nézzen ki a vezetői műveltséged 10 év múlva?
Vezetőkkel – főként fiatalokkal – dolgozva, folyamatosan keresem azokat a cikkeket, könyveket amik arról gondolkodnak, azt kutatják, azt jósolják hogy hogyan is néz ki a jövő vezetője. Na persze, nem feltétlenül külsőleg. Bár van olyan cikk, ahol egy robot ábrázol egy vezetőt, és ez némileg megijesztett. Külsőleg is.
Sokkal inkább az foglalkoztat, hogyan képzeljük el a vezetés tudományát, 10 év múlva milyen készséggel, képességgel és tudással kell bírjon egy vezető, ha sikeres, hiteles és közben emberi akar lenni. Ebben a folyamatos keresésben rábukkantam egy újabb gyöngyszemre, amiben most nagyon hiszek. Hiszek, mert összevág mind azzal a gondolatmenettel, amiben olyan holisztikus módon gondolkodunk, ahol a vezetőt, mint teljes embert – akinek teste, lelke szíve és elméje van – vesszük alapul, továbbá kapcsolódásai, kapcsolatai mentén értelmezzük a vezetői viselkedések tárházát.
Lehet, hogy te aki most olvasod ezt az írást, szintén keresésben vagy? Keresed azt, hogy milyen irányba indulj el az úton, hogy ebben a folyamatosan változó, állandóan megújulásra sarkalló világban biztonságot találj? Biztos akarsz lenni abban, hogy képes vagy kellően rugalmasan, kellően nyitottam felvértezve belépni a jövőbe? Pont abba a jövőbe, ami nagyon valószínű, hogy robotokkal lesz tele? Ahol teljesen elképzelhetelten rendszerű, hierarchia nélküli szervezetekben való működést igényel tőled a jövő? Ahol mind az, amit a vezetésről tudunk, tanultunk vagy éppen alkalmazunk már haszontalan?
Ha már kellően kíváncsi vagy akkor lássuk, hogy Bob Johansen a Silicon Völgyben működő Institute for the Future volt vezetője, hogyan vélekedik az új vezetői műveltségről.
Szerinte 5 területen érdemes kiművelnünk magunkat a következő 10 évben:
- Nézz vissza a jövőből és cselekedj a mában!
- Öleld át a félelmetes vezetői helyzeteket, azok elkerülés helyett!
- Legyél felvértezve a vezetői skillekben formabontó szervezetek vezetése kapcsán is!
- Légy jelen akkor is, ha fizikailag a világ másik végén vagy!
- Teremts, alakíts és tarts fenn pozitív energiát!
Mi az az első esszenciális vezetői tudás amit, hogyha elsajátítasz, hogyha magad is eszerint működsz, akkor közelebb kerülsz a 10 év múlva is sikeres vezetői önmagadhoz, mint egy pillanattal ezelőtt voltál?
Szerintem kezdjük a lista legvégén, mit is jelentenek ezek a hangzatos mondatok, és mit tehetünk, hogy valóban rendelkezzünk a műveltségükkel, művelésükkel.
Abban bizonyára megegyezhetünk, hogy pozitív energiát csak úgy tudsz teremteni és sugározni a környezetedben, ha te jól vagy. Így vezetőként, amikor azzal a kihívással állsz szemben a közeljövőben, hogy sok a fiatal és reménytelen, online és offline is kapcsolódó munkatársad, akikhez a kulcs az, hogy képes legyél reményt adni nekik, jó ha tudod, magaddal hogyan bánj jól.
Már nem elég csak egészségesnek lenned. Nincs idő a vezetői kompetenciáid sokszori begyakorlására.
Meglepetés ezek után, ha azt írom, a jövő vezetője szuper-fit?
Szuper-fit, vagyis jól bánik magával a well-being minden területén. És itt a fizikai fittség állapota csak egy terület.
Ahhoz, hogy képes légy vezetőként pozitív légkört teremteni és fenntartani, reményt adni a jövő munkavállalóinak is, ezeket a területeket vedd számba és mérlegeld a jólléted:
- Fizikai, egészségi
- Pszichés, mentális
- Szociális
- Interperszonális
- Spirituális
- Munkahelyi
- Pénzügyi
Dr. Brad Jacobs integratív stratégiát dolgozott ki arra, hogy a vezetők hogyan tartsák kézben a jóllétüket. Szerinte 6 pillérre érdemes koncentrálnuk. Kezdjük azzal, hogy találjunk szenvedélyt a munkánkban és legyünk képesek a munka és magánélet integrációjára. Ehhez és sok más területhez az életben elengedhetelten a mentális fókuszáltság és a rezíliencia (lelki állóképesség és rugalmasság) képessége. Dr. Jacobs azt mondja, az alvás, mely erősítő és kellően elegendő (min. 7 óra), az egészséges étkezés, amikor tudom és felelősséggel döntök róla, mit viszek a szervezetembe, továbbá az aktív sport és természetben való időtöltés szintén alapjai a vezetői jóllétünknek.
És kapcsolódjunk! Ez a 6. pillér. Kapcsolódjunk magunkhoz, fejlesszük az önismeretünket. Kapcsolódjunk másokhoz, ahol az empátia és transzparencia vezérel bennünket.
Miközben a hat pillérhez való személyes kapcsolatodról gondolkodsz, érdemes megfontolnod a következő kérdéseket:
- A kalóriabevitel megfelelő a felhasznált energiád mennyiségéhez?
- Megfelelő típusú élelmiszereket eszel?
- Milyen a kapcsolatod az élelmiszerekkel?
- Milyen a testtartásod?
- Milyen típusú gyakorlatokat, mozgásokat és tevékenységeket végzel naponta?
- Hogyan érzed magad a vitalitás szintjén a testedben?
- Az alvásod nyugodt és elegendő?
- Mennyire eredményesen vonulsz vissza egy nehéz helyzet után?
- Mennyire hatékonyan kezeled a stresszes életmódot?
- Képes vagy-e elérni az elméd teljes potenciálját?
- Hogyan kapcsolódhatsz magadhoz?
- Hogyan kapcsolódhatsz másokhoz?
- Hogyan kapcsolódhatsz a természethez?
- A szenvedélyed összhangban van az értékeiddel?
- Mennyi időt töltesz, azokkal a dolgokkal, amelyekben a legtöbb szenvedélyt leled?
Kezdjük azzal a műveltséggel, hogy elfogadjuk a teljes ember paradigmáját és így elkezdjük magunkat vezetőként is a teljességünkben művelni. Vagyis jól bánni magunkkal – a testünkkel, lelkünkkel, elménkkel és kapcsolatainkkal – hogy képesek legyünk másokkal is a jó bánásra. Így juthatunk el a jövő vezetőinek azon műveltségéhez, hogy jelenlétünkkel képesek leszünk:
teremteni, alakítani és fenntartani a pozitív energiát!
A következő műveltség, amire sort kerítünk:
“Öleld át a félelmetes vezetői helyzeteket, azok elkerülése helyett! “
Tarts velem akkor is!
Bite Barbara
Forrás: Bob Johansen: The New Leadership Literacies – Berrett-Koehler Publishers, Inc. (2017)
Leave a Reply