Egy csapat vezetőjével azon dolgozunk a coaching folyamat során, hogy biztosabb döntéseket hozzon, jobban tudja magát irányítani, miközben képes legyen a kívülről érkező visszajelzések és megítélések hatásait stabil szűrőn keresztül fogadni, beépíteni és helyén kezelni.
Előző ülésünkön már részben körbejártuk azt, mik azok a külső hatások, amik feltöltik őt, „megengedik neki”, hogy megdicsérje magát, magabiztosan menjen tovább céljai felé. A munkáját tekintve ezek a sikerek és a hétköznapi örömök, mint egy jó étel, egy izgalmas film, kellemes zene. Továbbá fontos, hogy a párja csinos, támogató és szeretetteljes legyen.
„Sokan vagyunk ezzel így.” – említem meg ügyfelemnek az elmondottak után – És mit adnak neked mindezek?”– kérdezem tőle.
Pillanatok alatt hosszú lista kerekedik ki belőle, számtalan „adomány” kerül a papírra.
Még az ülés elején ügyfelem elmesélte, hogy reggel munka előtt elkísérte egy barátját jógázni. Mint mondta, most volt először jóga gyakorlaton, amit izgalmasnak és nehéznek talált. Ezzel együtt arra jutott, hogy szívesen megy újra és tapasztalja meg a gyakorlás élményét. Elmesélte azt is, hogy a mentális gyakorlatok voltak számára a legnehezebbek, mint például a faállás.
Megkérdezem tőle, lenne-e kedve kísérletezni és kipróbálni valamit. Igennel válaszol, így kérem, hogy álljon fel a székről, ha nem is faállásba, de egy stabil, egyenes tartással álljon.
Kérem, hogy mutassa meg, hol van a saját testének a középpontja, a súlypontja. Majd ezután végig nézzük, hogy a listáján szereplő források, az úgy nevezett „adományok”, hová kerülnek fentről lefelé a testében. Nézze meg, mi áll meg a fejben és erősíti az ego-t, mi áll meg a szív tájékán és erősíti, táplálja azt és mi jut el a súlypontjáig, stabilitást és magabiztosságot adva számára.
Sorra vesszük mindet, így például mások elismerő tekintete, mint „adomány”, a fejben marad, az ego-t táplálja, viszont a csapat tisztelete a szívet táplálja. Amik a teste középpontjáig jutottak és magabiztosságának a forrásai lehetnek:
- céltudatosság
- akaraterő
- kitartás
- tűz
- szenvedély
Mostani ülésünkre ügyfelem azzal érkezett, hogy bizonytalan és elkeseredett, gondolkozik azon, hogy feladja a nagy célját, ami felé a coaching folyamat is segíti, mivel negatív visszajelzés érkezett felé és úgy érzi, nem történik semmi, ami őt támogatná. Ráadásul igazságtalannak véli a történteket.
Kérem, hogy meséljen el egy olyan történetét, ahol kiállt a saját igaza mellett és úgy érzi, megérte. Saját története kizökkenti az ügyfelet és képes rá, hogy a kérdéseim mentén újabb „adományokat” fedezzen fel, amiket ismét átszűrünk a fej-szív-középpont 3 dimenzióján.
Lesznek újabb források a középpontban:
- bátorság
- gyors döntéshozatali képesség
- hit az igazában
„Mit szólsz a saját középpontod forrásaihoz?” – kérdezem ügyfelemtől.
„Feltöltenek, energiát és magabiztosságot adnak. Azt üzenik, menjek tovább. Kár, hogy nem látom őket a hétköznapokban ilyen tisztán.” – mondja ő.
„Mit tudsz tenni azért, hogy a hétköznapokban is tisztábban láss?” – kérdezem.
„Például megállok egy pillanatra és használom a 3 dimenziós szűrőt, elvégre segít eldöntenem, hová is figyeljek igazán.”– feleli.
„Eddig türelmetlennek vallottad magad. Hogy lesz rá időd, hogy megállj minden pillanatban, amikor külső hatás ér?” – kérdezem.
„Elég csak akkor megállnom, ha feszülést, kellemetlen érzést érzek a gyomrom tájékán, akkor tudom, hogy veszélyben a középpontom. Ebből tudni fogom, hogy oda figyeljek, ahol a stabilitásom forrásai összegyűlnek”. – mondja az ügyfelem határozottan, miközben mosolyog.
Vele mosolygok én is…
Bite Barbara
Leave a Reply