A csapattagok magas érzelmi intelligenciával rendelkeznek
Számos tudományos tanulmány látott napvilágot, amelyek ezt a témát vizsgálták. Az derült ki, hogy a hatékony csapatokban magas az érzelmi intelligencia szintje. Ha az egyének szociálisan érzékenyek, az egész csapat munkája válik magasabb minőségűvé.
Anita Williams Woolley, a Pittsburgh-i Egyetem professzora a csapatok intelligenciáját mérte, és azt, hogy az egyének milyen hatással vannak erre. 2-5 fős csoportokban kellett megoldaniuk kirakós, brainstorming és tárgyalástechnikai feladatokat. Ezután a csapatokat a teljesítményük alapján értékelték és pontozták az intelligenciájukat. Az derült ki, hogy sem a csapat legokosabb tagjának IQ-ja, sem pedig a csapat átlag intelligenciája nem volt hatással a teljes csapat intelligenciára. Ehelyett, a szociális érzékenység– mások érzéseinek és gondolatainak megértése volt a legfontosabb tényező.
Az introvertált és extrovertált tagok jó aránya
Számos kutatás bizonyította már, hogy a könnyebben kapcsolódó extrovertáltak és a saját erőforrásaikból táplálkozó introvertáltak egyensúlya képes leginkább arra, hogy a csapat hatékony legyen. A különböző személyiségtípusok kiegészítik és támogatják egymást.
Közös céljaik vannak
A csapattagoknak közös célokra és ambíciókra van szükségük a jó együttműködéshez. Egy katonai taktikai csapatokkal foglalkozó tanulmány mutatta ki, hogy a csapat hatékonysága attól függ, hogy a tagok mennyire tudják alkalmazni a közösen megértett feladatot. A tudósok ezt közös mentális modell–nek hívják. A tiszta, körülhatárolt szerepek meghatározása, az elvárások és a szándékok pontos kommunikálása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a csapattagok a saját szerepükön keresztül lássák a nagy egészet, miközben értik és tisztelik a többiek munkáját is.
Időt szánnak a humorra
A humor táplálja a bizalmat és az intimitást, ezen keresztül pedig erősíti az egymáshoz való kapcsolódást. Pozitív hatással lehet a hatékony kommunikációra, a közös célok fejlesztésére, a produktivitásra és az érzelmek kezelésére. A közös viccek, amelyeket csak egy adott közösség ért, a „fél szavakból is megértjük egymást” érzése pótolhatatlan és nagy kincs! Ha tudunk magunkon nevetni, könnyebben kezeljük a konfliktusokat és a krízishelyzeteket is. Nem érdemes önmagunkat túl komolyan venni!
Proaktívan kommunikálnak egymással
Azok a csapatok képesek a leghatékonyabban működni, amelyekben a csapattagok kérés nélkül megosztják a megszerzett információt és támogatást nyújtanak a többieknek. Kezdeményezik a javaslatokat és a friss, naprakész tudással a többieket is gazdagítják. A visszatartott információk nem támogatják a hatékonyságot.
Erős vezetés
Még ha az összes csapattagra illenek is a fent említett jellemzők, elengedhetetlen egy jó vezető. A vezető feladata nemcsak a jó példa mutatása és a csapattagok motiválása, hanem a hatékony visszajelzés adás, a soft-skillek táplálása, a csapatban folytatott kommunikáció ösztönzése és a közös célokért való munka mederben tartása.
A hatékony csapatok kiállják az idő próbáját. Összetartanak mind a derűs, mind az esős napokon. Tudják, hogyan ünnepeljék meg a sikereiket és hogyan rendezzék újra soraikat a vereségek után.
A teljes, angol nyelvű cikk itt olvasható:
http://lifehacker.com/six-characteristics-that-make-a-highly-effective-team-1643031197
Gallen Rita
Leave a Reply