Egy beszélgetés margójára, ami elhangzott négy vezető és köztem az ICF Magyar Tagozatának HR Brandem Konferenciáján március 30-án.
A coachinggal való őszinte és intim viszony alakulását meghatározta, hogy a vezetők képesek lettek elengedni a tökéletesség, a mindentudás illúzióját és kíváncsivá váltak arra, hogyan és milyen módon tudnak fejlődni vezetőként, tudatosabb és hatékonyabb módon működni, mint a jelenben.
Közben a beszélgetésben ráláttak arra is,
- hogy mennyire más és más nézőpontok és megközelítések hozzák ugyan azt a változni, fejlődni akarást,
- hogy az önreflexión keresztül megélt tudatosság számukra, a korábbi működések mellett, más lehetőségeket is kínál, másféle módon is,
- más-más döntéseket is hozhatnak és tehetnek olyan vezetői lépéseket, amik az egyéni és csapat, vagy akár szervezeti szinten is hasznos változásokat generálnak.
A coachinggal való egyéni viszonyuk alakította a csapattal való bánásmód további lehetőségeinek bővítését, színesítését. A megdolgozott és elért tudatosság a csapataikban képessé tette őket arra, hogy a visszajelzés kultúráját, annak minőségét, a nemet mondás képességét erősítsék, a csapattagokkal való személyre szabott bánásmód, motiváció, delegálás, számonkérés ne ad hoc, hanem rendszer és struktúra alapú legyen.
A coaching folyamatokban szerzett önmaguk megtapasztalása hitelesebbé tette őket arra, hogy a példák, cselekvések mentén jóféle példaképekké váljanak emberségből a csapattagjaik számára. Ráláttak arra, hogy az ösztönös szélsőséges viselkedéseiket stabilabb és tudatosabb működéssé alakítsák.
A magukba vetett hit és bizalom egyenes arányban növelte és növeli a velük együtt dolgozókba való megbízás, felhatalmazás képességét, ami által a csapatagok felhatalmazottsága, kreativitása, önállósága és egyéni felelősségvállalási képessége is nőtt és hasznosan alakul a mai napig.
Ez visszahat a vezetői létre, és a hiedelmek helyett, a hit és bizalom által, a tudásra és kompetenciákra való tudatos támaszkodással kölcsönösen fejlődik egy-egy csapatban az egyén, a csapategyüttműködés, és mint jó példa, képes alakítani a szervezet nagyobb egységét, akár a teljes szervezet is.
A körforgás létrejött, már „csak” fenntartani érdemes.
A jelszó a „leading by example” – ahol a hit és bizalom alapja és végeredménye is az együttműködésnek.
Őszinteség és bizalom, amivel a kapcsolataikat a coaching élményeik kapcsán is megközelítik a jövőben. Legyen az egy-egy következő coaching folyamat, vagy a napi élet minőségi alakulása.
Az eredeti beharangozó:
Én és a coaching – kapcsolatom dinamikája és hatása a csapatra, szervezetre
Gonda Gáspár, Jogi igazgató, RTL Magyarország
Homonna Attila, Channel and Campaign Management COE Lead, T-Systems Magyarország Zrt.
Kis Benedek, Üzletfejlesztési igazgató, CEVA Contract Logistics Kft.
Török Viktor, Közúti, légi, tengeri és sürgősségi fuvarok osztályvezető, Transport
Management Center, Bosch Magyarország
Leave a Reply