Work & Life: Érzelmeinkkel való egyensúlyozás

Work & Life: Érzelmeinkkel való egyensúlyozás

Work & Life: Érzelmeinkkel való egyensúlyozás 653 390 admin

Az érzelmek szabályozása nem azt jelenti, hogy elnyomjuk az érzelmeinket teljesen vagy, hogy arra kényszerítjük magunkat, hogy mindig boldogak legyünk. Hanem arról, hogy nem engedjük, hogy az érzelmek befolyásolják hangulatunkat és viselkedésünket nap, mint nap.

Az érzelmek átszövik életünknek jóformán minden pillanatát, így ha ,átvesszük a hatalmat’ felettük, akkor fokozni tudjuk a jó közérzetünk, növelni tudjuk a teljesítményünket a munkában és javíthatjuk kapcsolatainkat. Hatással lehet arra, milyen vezetők vagyunk, hogyan neveljük gyerekeinket, hogyan viselkedünk barátainkkal, vagy kollégáinkkal.

1-2 hétköznapi példával könnyen megérthető, mi is az érzelmek szabályozása:

  • Amikor felvidítod magad a kedvenc zeneszámod meghallgatásával.
  • Amikor negatív gondolatokkal nyugtalanná teszed magad a főnököddel való meeting előtt.
  • Amikor nagyon boldog vagy, de rossz hírt kell közölnöd valakivel, így inkább semleges dolgokra gondolsz.
  • Amikor felidegesíted kollégádat azzal, hogy folyamatosan kritizálod a munkáját.
  • Amikor lecsillapítod a túlzottan izgatott gyermekedet.

Ahogy ezek a példák mutatják, néha fokozzuk saját vagy mások érzéseit, néha pedig csökkentjük azokat. Az érzelmek befolyásolásának lehet pozitív hatása, de okozhat negatív következményeket is. Csakis rajtunk múlik, mire használjuk fel ezt a képességünket.

Számos kutatás bizonyította, hogy száz meg száz trükköt alkalmazunk az érzelmeink befolyásolására. Ezekből most 5 típust olvashattok, amikkel megkönnyíthetitek a napotokat, akkor is, amikor azzal a bizonyos bal lábbal keltetek fel.

  1. A figyelem és a gondolatok elterelése

Minél több nyugtalanító gondolatod van, annál rosszabbul fogod érezni. Tehát ahelyett, hogy felemlegeted magadban, mit mondott a kollégád a leadott munkádra, vagy azon aggódsz, milyen nehéz meetinged lesz a vezetőddel, inkább tereld el a figyelmed valami élvezetes tevékenységgel. Hallgass zenét, sétálj, vagy tegyél, amit csak szeretnél, hogy csatornát válts az agyadban.

Kutatások szerint ez a leghatásosabb módja annak, hogy csökkentsd a szorongásod. Ez nem is meglepő, ha arra gondolunk, hogy a fizikai fájdalmat is csökkenteni tudja az, ha valami elvonja a figyelmünket róla.

  1. Átkeretezés

Az, ahogy nézel a szituációra, nagyban befolyásolja az érzelmeidet. Ha emlékezteted magad, hogy a kritizáló kollégádnak otthon problémái vannak és nem is rád mérges, akkor ez segíthet, hogy ne húzd fel magad rajta.
A kognitív átkeretezés az egyik leggyorsabb módja, hogy kontrolláld az érzéseidet. Kutatások (Jackson, 2003) azt az eredményt hozták, hogy ha megváltoztatod a véleményedet az adott helyzetről, a tested fiziológiai válasza is módosul, azaz a tenyered kevésbé fog izzadni vagy a szíved nem ver majd annyira, így pedig még könnyebb lesz kontroll alatt tartani az érzéseidet.

  1. Humor

A nevetés hatással van az agyi működésedre és egy pozitív lökést ad a hangulatodnak. A jó humorérzék korrelál a jó közérzettel, a jó kapcsolatok kialakításával, sőt az egészségre is jó hatással van. Szóval legyen kéznél egy jópofa vicc, vagy egy humoros barátod egy esős napon!

a967d6f6f9b83a2a08a69e889c266c0e

  1. Időbeli elhatárolódás

Időbeli elhatárolódás abban tud segíteni, hogy a „nagy képet” nézd és ne az kicsi elemeket az életedben. Például próbálj meg a jelenlegi helyzetedre a saját jövőbeli éned szemszögéből nézni. Képzeld el, hogy mennyit fog számítani 5 év múlva az az aggodalmad, hogy ma nem sikerült olyan jól egy prezentáció. Sok döntés nem ér annyi izgulást és szorongást a hosszabb távlatban, mint ahogy azt gondoljuk. Tehát egy megfelelő és reális perspektíva még a nehéz helyzetekben is segíteni tud (Bruehlman-Senecal, 2015).

  1. Szituáció módosítása

Ha a gondolkodásod megváltoztatása nem működött vagy nem járható út, akkor a szituáció megváltoztatása, vagy a környezetváltás jó hatással lehet érzéseid kontrollban tartására. Például egy munkahelyváltás vagy egy másik városba való költözés. Természetesen nem kell rögtön ilyen drasztikus lépéseket tenni, az is segíthet, ha minden nap valamit máshogy csinálunk, valami újat próbálunk ki, pl. új útvonalon megyünk a munkába, ebédre valami mást eszünk, mint amit általában szoktunk vagy más kollégával töltjük a kávészünetünket. Egy-egy ilyen apró újdonság is javíthatja hangulatunkat.

Összességében persze az érzések szabályozása nem egyszerű és sokszor tudattalanul történik. Ha olyan könnyen tudnánk megváltoztatni érzéseinket, akkor nem is lenne igazán értelmük. Egy megrázó esemény utáni szomorúság, vagy egy nehéz feladat előtti szorongás teljesen normális és egészséges.

Bizonyított, hogy az érzelmek szabályozása ugyanolyan szellemi erőforrásokat emészt fel, mint más fajta önkontroll folyamatunk pl. egy labda irányítása magunk előtt, vagy fogyókúrázás közben megállni egy kis nassolást. Mindegyik fajtája egészen fárasztó tud lenni és egy idő után kimerítheti erőforrásainkat annyira, hogy a többi önkontroll már ne működjön rendesen. Egy nehéz munkanap vagy vizsga után, amikor kognitív erőforrásaink kifogyóban vannak, sokkal nehezebb önuralmat mutatni az érzelmeink felett.

Szabó Viki

 

Felhasznált irodalom:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1017/S0048577201393198/pdf

http://psycnet.apa.org/psycinfo/2015-02331-009

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1469-8986.3740515/abstract

Leave a Reply

*