Na, nézzük csak. Az év elején biztos már azon gondolkodsz, hogy mit, mikor és hogyan szeretnél fejleszteni a következő hónapokban. Miért beszélünk erről?
Mert az évtervezés olyan, mint a jó kávé – ha jól csinálod, lendületet ad, ha nem, akkor csak bosszantó lesz a végeredmény.
És miért fontos előre ütemezni a képzéseket? Mert ha nem teszed, akkor jövő áprilisban már azon kapod magad, hogy a „majd valamikor beillesztem” helyett a „miért nem kezdtem el hamarabb?” kérdéssel küzdesz. Az idő, barátom, nem áll meg, és a képzések sem várnak rád.
1. Miért jó előre tervezni?
Prioritások helyrerakása
Akkor foglalkozz az évtervezéssel, amikor még tisztán látod, hogy mi a fontos neked és a csapatodnak. Mert januárban jönnek a napi feladatok, és pikk-pakk eltűnik a nagy stratégiai kép. Milyen kompetenciákra lesz szükségetek? Melyik területen lenne a legnagyobb hatása a fejlődésnek? Az év eleji tiszta gondolkodásnál nincs jobb alap.
Idő- és költségkeret okos beosztása
Ez itt Magyarország, nem svájci frankban számolunk. Ha előre tudod, milyen képzésekre szeretnél befektetni, jobban tudsz kalkulálni az anyagiakkal. A „majd meglátjuk, mire jut pénz” attitűd helyett az „ezt már most beépítettük a költségvetésbe” sokkal nyugodtabb évet eredményez.
Motiváció fenntartása
Nincs annál demoralizálóbb, mint amikor egy fontos fejlesztés „csúszik”. Ha már januárban tudod, hogy szeptemberben lesz egy bizonyos képzésed, az segít fókuszban tartani a célt. És igen, a motiváció nem csak a munkavállalókat érinti – neked is szükséged van rá.
2. Hogyan kezdj neki?
Ne bonyolítsd túl
Első lépésként vegyél elő egy naptárt. Igen, egy rendes papír alapút. Na jó, a digitális is jó, ha nem felejted el használni. Nézd át az év kulcsidőszakait: mikor van csúcsidőszak, mikor lenne ideális egy-egy tanulási modul? Tartsd szem előtt a realitást.
Fogd rövidre a listát
A „mindent is fejleszteni akarok” nem fog működni. Koncentrálj 2-3 kulcsterületre, és azokhoz keress célzott képzéseket. Tudod, mint amikor a svédasztalnál eldöntöd, hogy csak a kedvenc ételeidből szedsz, nem a teljes kínálatot próbálod végigenni.
Vonj be másokat
Ha csapatban dolgozol, akkor ők is szólhassanak bele. Mi az, amire szerintük szükség van? Ne legyél az a vezető, aki csak felülről kiosztja, hogy „itt van, tanuljátok meg”. A közös döntések nagyobb elköteleződést eredményeznek.
3. És mi van, ha nem tervezel előre?
Nos, akkor kezdődik a kapkodás. Egyik hónapban még arra sincs időd, hogy kávét főzz, a másikban meg azon gondolkodsz, hogy miért nem jött össze a várva várt eredmény. „Majd lesz valahogy” hozzáállással csak annyit érünk el, hogy szeptemberben szembesülünk az üres naptárral és a szakmai kihívásokkal, amikre nem volt felkészülve a csapat. Tudod, mi az? Ez az a pillanat, amikor az évtervezés fontosságát hirtelen megérted. De addigra már késő.
4. A képzések, amiket érdemes beütemezni
Szakmai fejlesztések
Azok a képzések, amik konkrét munkavégzésben segítenek. Legyen szó projektmenedzsmentről, kommunikációról vagy éppen adatvizualizációról, ezek alapozzák meg a hatékonyságot.
Soft skill tréningek
Mert a jó csapat együttműködik, és ebben nagy szerepe van az érzelmi intelligenciának, konfliktuskezelésnek és a vezetői képességeknek.
Coaching-alapú képzések
Nem csak coachoknak, hanem bárkinek, aki szeretne jobban figyelni, kérdezni és támogatni másokat.
Az évtervezés nem csak egy kipipálandó feladat. Ez a kulcs ahhoz, hogy 2025 végén ne csak azt mondhasd, hogy „jól eltelt az év”, hanem azt is, hogy „valóban fejlődtünk”. Szóval vedd elő azt a naptárt, beszélj a csapatoddal, és kezdj el tervezni.
Mert tudod, ahogy a mondás tartja: „Aki nem tervez, az a kudarcot tervezi (Gary Chapman).” De legalább ennek tudatában már nem lesz akkora meglepetés a végeredmény.
Leave a Reply